Plakietka ekologiczna Niemcy

Plakietka ekologiczna

Plakietka ekologiczna Niemcy

€12.95

Plakietka ekologiczna Niemcy – obowiązkowa w wielu miastach!

Planujesz city trip do jednego z niemieckich miast albo czeka cię służbowa podróż do centrum jednego z tych miast? A zatem szanse są wysokie, że natrafisz na strefę ekologiczną w Niemczech. Możesz do niej wjechać swoim pojazdem tylko wtedy, kiedy posiada on kolorową plakietkę ekologiczną: plakietkę ekologiczną lub plakietkę pyłową. Jeśli wjedziesz do takiej strefy bez wymaganej plakietki ekologicznej, ryzykujesz natychmiastowym otrzymaniem grzywny wynoszącej co najmniej € 80. Poza strefą ekologiczną miasta mogą również ustanowić zakaz wjazdu dla Diesli na określonych drogach lub w określonych dzielnicach.

Celem plakietki ekologicznej jest ograniczenie zanieczyszczania powietrza przez pojazdy silnikowe. Jest ono często powodowane przez starsze pojazdy , które wydzielają dużo pyłów i innych szkodliwych substancji. Można wyjść z założenia, że pojazdy dieslowe, zbudowane przed 2001, oraz pojazdy benzynowe, zbudowane przed 1993, tak czy inaczej nie będą wpuszczane do stref ekologicznych.  Wszystkie inne (samochody osobowe, kampery, transportery, ciężarówki, busy) mogą wjechać wyłącznie z ważną plakietką ekologiczną.

Plakietka w Niemczech oficjalnie nazywa się plakietką ekologiczną, ale wiele osób nazywa ją też niemiecką winietą lub zieloną plakietką do Niemiec. Ogólnie rzecz biorąc plakietka dostępna jest w trzech różnych kolorach, które odpowiadają określonym kategoriom. Rodzaj twojego pojazdu, jego wiek oraz stopień zanieczyszczania decydują o kolorze plakietki. Plakietkę przykleja się do przedniej szyby, i umożliwia ona, lub nie, wjazd do określonych obszarów. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o niemieckiej plakietce ekologicznej.
 

Jakiego rodzaju plakietki ekologiczne są dostępne w Niemczech?

Istnieją trzy kategorie plakietek ekologicznych, z których każda ma określony kolor: zielony, żółty albo czerwony. To, jakiego koloru będzie twoja plakietka, zależy od rodzaju silnika twojego pojazdu, jego emisji CO2 (normy europejskie), kategorii pojazdu oraz jego wieku. Po kolorze winiety można rozpoznać, jak bardzo dany pojazd obciąża środowisko: zielony to przyjazny dla środowiska, czerwony odwrotnie. W większości miast dozwolona jest już tylko zielona winieta. Samochody z żółtą lub czerwoną plakietką nie mogą już wjeżdżać do centrów miast. Żółta plakietka jest już tylko ważna w Neu-Ulm, czerwona plakietka już nawet nie istnieje.

Dowiedz się z wyprzedzeniem przed swoim wyjazdem, która plakietka będzie właściwa dla twojego pojazdu, i której potrzebujesz na podróż do Niemiec.
 

Zielona plakietka ekologiczna

Pojazdy, które najmniej obciążają środowisko, otrzymują zieloną plakietkę. Z nią można wjechać do każdego niemieckiego miasta, w którym plakietka ekologiczna jest wymagana przepisami. Dotyczy to następujących pojazdów:

Zwróć uwagę, że w przypadku roczników budowy chodzi o przybliżone daty. Być może posiadasz samochód z silnikiem Diesla z okresu przed 2006 rokiem, który producent wyposażył już w silnik, spełniający normę emisji spalin Euro-4. Albo posiadasz samochód z silnikiem benzynowym, który zbudowano po 1993 roku, ale jeszcze nie spełnia on wymagań plakietki. W takich wypadkach możliwe jest odejście od ogólnie przyjętych zasad.
 

Żółta plakietka ekologiczna

Żółta plakietka ekologiczna w Niemczech dotyczy w szczególności:

Żółta plakietka jest obecnie dozwolona wyłącznie w bawarskim mieście Neu-Ulm. Nie wybierasz się tam? Wobec tego żółta plakietka nic ci nie da.
 

Niemieckie strefy ekologiczne – gdzie się znajdują?

Strefa ekologiczna to obszar, w którym zarząd dróg chce ograniczyć ruch przy pomocy określonych środków. W Niemczech każde miasto ma prawo ustalenia strefy ekologicznej. Taka strefa ekologiczna często obejmuje centrum miasta, ale może też obowiązywać na niektórych drogach o dużym natężeniu ruchu. A ty możesz tam przejeżdżać tylko wtedy, jeśli posiadasz ważną plakietkę ekologiczną! Strefy ekologiczne są z reguły oznaczone znakami drogowymi. Pod tymi znakami znajdują się często dodatkowe informacje, jak np. Godziny, w których regulacja obowiązuje, lub kolory dopuszczonych plakietek ekologicznych.

Strefa ekologiczna Niemcy

Ponad 50 niemieckich miast ustanowiło już strefę ekologiczną. Jeśli chcesz wjechać samochodem do tych obszarów, musisz zakupić zieloną plakietkę do Niemiec. Do miast, które ustanowiły strefę ekologiczną, należą Aachen, Augsburg, Berlin, Bonn, Brema, Darmstadt, Düsseldorf, Erfurt, Frankfurt nad Menem, Hannover, Heidelberg, Heilbronn, Karlsruhe, Kolonia, Krefeld, Lipsk, Magdeburg, Mainz, Mannheim, Mönchengladbach, Monachium, Münster, Neu-Ulm, Neuss, Osnabrück, Regensburg, Siegen, Stuttgart, Ulm, Wiesbaden, Wuppertal i różne miasta w Zagłębiu Ruhry.

Na gis.uba.de/website/umweltzonen znajdziesz obszerną i aktualną listę miejsc, w których plakietka jest obowiązkowa.

Zakup winiety do Niemiec

Możesz kupić plakietkę ekologiczną w różnych miejscach, również po drodze. Jeszcze szybszą i korzystniejszą możliwością jest zamówienie jej online u zaufanego pośrednika, takiego jak Onlinewinieta.pl. Poniżej szerzej opiszemy możliwości.

W PZM

Możesz kupić plakietkę ekologiczną w Polskim Związku Motorowym. Jednak znacznie taniej zakupisz ją na stronie Onlinewinieta.pl, będącego zaufanym pośrednikiem w sprzedaży plakietek ekologicznych do Niemiec.

Po drodze

Jeśli nie masz nic przeciwko temu, żeby zatrzymać się w trakcie podróży, możesz kupić swoją plakietkę ekologiczną w Niemczech. Uzyskasz ją na przykład w siedzibach gmin, warsztatach i placówkach TÜV. Potrzebujesz do tego jednak świadectwa rejestracji pojazdu, ponieważ określone dane (takie jak rok budowy, waga i rodzaj paliwa) decydują o tym, która plakietka będzie odpowiednia dla twojego pojazdu. Koszty, w zależności od punktu sprzedaży, mogą wynieść do € 50. Warto zatem zamówić plakietkę jeszcze przed wyjazdem. W ten sposób możesz odprężyć się w podróży!

Na Onlinewinieta.pl

Wiele podróżujących osób zamawia plakietkę ekologiczną do Niemiec na Onlinewinieta.pl – i to z dobrego powodu! Załatwiamy wszystko szybko online, a ty płacisz mniej niż w Niemczech. Również cały proces składania zamówienia jest bardzo prosty. Musisz jedynie podać kilka danych, przejść do kasy, a wszystko zostanie za ciebie załatwione.

Proste i nieskomplikowane. Twój wniosek zostanie przez nas przetworzony, jak tylko do nas wpłynie.  Jeśli stanie się do przed godziną 17, przetworzymy go nawet jeszcze tego samego dnia. Wyślemy ci plakietkę pocztą; w większości przypadków otrzymasz ją po jednym albo dwóch dniach. Następnie będziesz jeszcze tylko musiał przykleić plakietkę w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Za swoją niemiecką plakietkę ekologiczną zapłacisz jedynie 90 PLN. Cena obejmuje podatek VAT, złożenie i przetwarzanie wniosku, oraz wysyłkę. Możesz szybko i bezpiecznie zapłacić z P24, PayPal albo kartą kredytową. Po co utrudniać sobie życie, jeśli można też prościej?

Wyjątki: Kiedy plakietka ekologiczna nie jest wymagana?

Czy naprawdę wszystkie pojazdy w niemieckiej strefie ekologicznej muszą posiadać plakietkę ekologiczną? Nie, istnieje kilka wyjątkowych sytuacji. Wyjątki dotyczą następujących rodzajów pojazdów i/lub uczestników ruchu:

Wyjątek czasami dotyczy miast, w których obowiązuje zakaz wjazdu dla Diesli. Zależy to od miejscowych przepisów i różni się z gminy na gminę. Upewnij się zawsze na stronie internetowej gminy, jeśli chcesz mieć pewność!
 

Zakaz wjazdu dla Diesli w wielu miastach

W wielu miastach wprowadzono dodatkowy środek dla ograniczania zanieczyszczenia powietrza: lokalny zakaz wjazdu dla pojazdów z silnikiem Diesla. Ten zakaz wjazdu dla Diesli obowiązuje obecnie jedynie w Berlinie, Darmstadt, Hamburgu i Stuttgarcie. Z reguły dotyczy on ograniczonego obszaru albo nawet tylko kilku ulic. Wiele miast rozważa wprowadzenie zakazów wjazdu dla Diesli, dlatego przed podróżą powinieneś się doinformować o sytuacji. Aktualny przegląd znajdziesz na gis.uba.de/website/umweltzonen.

Zakaz diesla w Niemczech

Czy ograniczenia wynikające z zakazu wjazdu dla Diesli są we wszystkich miastach takie same? Nie,  nie są!  Miasta same mogą decydować o tym, która norma emisji spalin Euro obowiązuje, i które pojazdy nie mogą wjeżdżać do strefy zamkniętej. W tych strefach twoja plakietka ekologiczna jest więc nieważna. Czasami zabronione są nawet szkodliwe dla środowiska pojazdy benzynowe. Istnieje kilka wyjątków – przykładowo, jeśli posiadasz kartę inwalidy. Te wyjątki nie obowiązują jednak wszędzie. A więc jeszcze raz: Doinformuj się za pośrednictwem strony internetowej danej gminy, zanim wyjedziesz. Znaki drogowe z odpowiednim opisem wskazują, dla jakich pojazdów obowiązuje zakaz.

Bez plakietki ekologicznej ryzykujesz otrzymaniem wysokiej grzywny

W Niemczech ludzie lubią trzymać się zasad. Można to poznać już po ich zachowaniu w ruchu drogowym (przestrzeganie ograniczeń prędkości),  a w temacie ochrony środowiska jest nie inaczej. Plakietki ekologiczne nie istnieją bez powodu. A więc jeśli wjedziesz gdzieś do strefy ekologicznej, koniecznie musisz posiadać odpowiednią plakietkę ekologiczną! Nie masz plakietki? Albo znajduje się ona w złym miejscu (musi być przymocowana w prawym dolnym rogu przedniej szyby)? Wówczas musisz liczyć się z solidną grzywną w wysokości około € 80.
Jeśli nie zapłacisz jej na czas, grzywna wzrośnie. Kiedy porównasz to z niską ceną ważnej plakietki ekologicznej, z pewnością będzie ci łatwo podjąć właściwą decyzję!

0
Ihren Warenkorb
Razem: €0
Do kasy