Winiety Rumunia

Winiety Rumunia

Winiety Rumunia

Oficjalna winieta drogowa do Rumunii
Wskaż poniżej w jakim terminie winieta ma obowiązywać.
Proszę wybierz produkt
WinietaCenaSuma
Winieta 10-dniowa Rumunia6.95 X
Winieta miesięczna Rumunia12.95 X
Winieta 60-dniowa Rumunia14.95 X
Winieta roczna Rumunia39.95 X
Transporter lub pojazd użytkowy 0-3,5 tony (10 dni)19.95 X
Transporter lub pojazd użytkowy 0-3,5 tony (30 dni)27.95 X
Transporter lub pojazd użytkowy 0-3,5 tony (60 dni)39.95 X
Transporter lub pojazd użytkowy 0-3,5 tony (1 rok)113.95 X
Transporter lub pojazd użytkowy 3,5 > 7,5 tony (7 dni)24.95 X
Transporter lub pojazd użytkowy 3,5 > 7,5 tony (30 dni)39.95 X
Transporter lub pojazd użytkowy 3,5 > 7,5 tony (1 rok)395 X
* Dostępne natychmiast

Zamówienia, które zostaną złożone przed godziną 22:00, zostaną wysłane jeszcze tego samego dnia

Winieta Rumunia – czy potrzebuję winiety drogowej do Rumunii?

Zamierzasz wybrać się samochodem, kamperem lub z przyczepą kempingową na urlop do Rumunii? Cóż za piękny kraj! Ale na większości głównych drogach potrzebujesz elektronicznej winiety. Kupując e-winietę („rovinieta“), dokonujesz z wyprzedzeniem opłaty, która trafia do urzędu ruchu drogowego.  Można potraktować winietę jako swego rodzaju podatek dla pojazdów silnikowych. Zaczyna on obowiązywać, jak tylko przekroczysz rumuńską granicę.
W Rumunii drogi objęte obowiązkiem opłaty to nie tylko autostrady. Oznacza to, że możesz potrzebować rumuńskiej winiety częściej niż myślisz! Zadbaj o swoją e-winietę z wyprzedzeniem, żeby nie mieć żadnych niespodzianek. Niezależnie od tego, czy spędzasz w Rumunii urlop, czy jedynie przejeżdżasz przez nią w drodze do innego kraju, e-winieta jest obowiązkowa, jeśli chcesz poruszać się po rumuńskich drogach płatnych. Jeśli nie posiadasz winiety, ryzykujesz otrzymaniem wysokiej grzywny. A zatem kup już teraz swoją winietę do Rumunii, aby nie ponosić ryzyka.

W dalszej części dowiesz się, jakie winiety masz do dyspozycji i w jaki sposób możesz je zamówić. Dzięki naszemu prostemu procesowi składania zamówienia natychmiast dowiesz się, która e-winieta będzie dla ciebie najodpowiedniejsza, a następnie będziesz mógł szybko i bezpiecznie zakupić swoją winietę do Rumunii. W ten sposób możesz ze spokojem udać się w podróż do Rumunii. Życzymy ci przyjemnej podróży!

 

Drogi płatne w Rumunii – na jakich drogach obowiązuje opłata drogowa?

Mapa autostrad w Rumunii

Image credits: Wikipedia.

Większość głównych dróg w Rumunii jest płatnych. Obowiązek opłaty dotyczy prawie wszystkich pojazdów silnikowych, za wyjątkiem motocykli. Aby podróżować po Rumunii motocyklem, nie potrzebujesz więc e-winiety. Jeśli jedziesz do Rumunii samochodem, kamperem, busem lub z przyczepą, musisz zakupić e-winietę. Kiedy już kupisz rumuńską e-winietę, będziesz zarejestrowany w rumuńskim urzędzie ruchu drogowego, i nie będziesz musiał przyklejać do przedniej szyby żadnych uciążliwych plakietek.

W przypadku większości głównych dróg w Rumunii obowiązuje, jak już wspomniano, opłata drogowa. Zaliczają się do nich wszystkie autostrady oraz drogi krajowe DN, mówiąc dokładniej. Powinieneś więc posiadać e-winietę, jeśli przejeżdżasz swoim pojazdem silnikowym (za wyjątkiem motocyklu) przez jedną z tych dróg. Jeśli nie będziesz mógł dowieść, że faktycznie jesteś w posiadaniu e-winiety, musisz liczyć się z wysoką grzywną. Jest ona znacznie wyższa niż cena winiety i może wynieść do € 1.000! Zaopatrz się na czas w ważną winietę, jeśli zamierzasz wybrać się do Rumunii własnym pojazdem, aby nie ponosić żadnego ryzyka! Wszystkie drogi płatne znajdziesz na poniższej mapie.
 

Dodatkowa opłata za mosty

Piękny Dunaj, jedna z największych rzek Europy, płynie w poprzek Rumunii i wzdłuż jej granicy z Bułgarią i Serbią. Nowoczesne mosty stanowią normalnie najszybsze połączenie pomiędzy brzegami, a za to musisz częściowo dokonać osobnej opłaty. Obecnie dotyczy to następujący mostów:

Winiety dla tych mostów możesz kupić w różnych punktach opłat i na stacjach paliw wzdłuż prowadzących do nich dróg. Również tutaj opłata nie dotyczy motocykli. Jako że przy mostach zapłacisz często wyłącznie gotówką, powinieneś koniecznie mieć ze sobą rumuńską walutę.

 

Rumuńska winieta – koszty i opłaty

“Rovinieta” to, jak już wspomniano, winieta cyfrowa. Oznacza to, że nie otrzymasz pocztą winiety, którą musiałbyś przyklejać na przedniej szybie. Winieta jest połączona z urzędowym numerem rejestracyjnym twojego pojazdu. Otrzymasz potwierdzenie w e-mailu, ze świadectwem złożenia zamówienia, jak tylko zakupisz swoją cyfrową winietę. Musisz je wówczas jeszcze tylko wydrukować i zabrać ze sobą do Rumunii.
Poniżej znajdziesz ceny e-winiety do Rumunii, które zawsze obejmują złożenie wniosku, jego przetworzenie i rejestrację. Zapłata odbywa się bezpiecznie i szybko online, i jest możliwa z P24, PayPal lub  kartą kredytową.

 

Marka pojazdu Winieta Cena winiety Koszty agencji Całkowity
Samochód 10 dzień € 3.30 € 3.65 € 6.95
1 miesiąc € 5.30 € 7.65  € 12.95
60 dzień € 8.40 € 6.55 € 14.95
1 rok € 28.00 € 11.95 € 39.95
Transporter lub pojazd użytkowy 0-3,5 tony 10 dzień € 11.50 € 8.45 € 19.95
1 miesiąc € 18.20 € 9.75 € 27.95
60 dzień € 28.80 € 11.15 € 39.95
1 rok € 96.00 € 17.95 € 113.95
Transporter lub pojazd użytkowy 3,5 > 7,5 tony 10 tage € 16.00 € 8.95 € 24.95
1 miesiąc € 32.00 € 7.95 € 39.95
1 rok € 320.00 € 75.00 € 395.00

 

Jeśli jesteś już w drodze i zapomniałeś kupić winiety, możesz to jeszcze zrobić na niektórych stacjach paliw lub w urzędach granicznych. Zajmuje to zwykle dodatkowy czas, i dlatego to odradzamy. Poza tym powinieneś być ostrożny, kiedy płacisz gotówką, ponieważ możesz otrzymać resztę przeliczoną po niekorzystnym kursie!

Jak długa powinna być ważność twojej e-winiety?

Cena e-winiety do Rumunii jest taka sama dla wszystkich pojazdów objętych obowiązkową opłatą. Możesz natomiast wybrać krótszy lub dłuższy okres ważności. W Rumunii, podobnie jak na sąsiednich Węgrzech i w niektórych innych krajach, chodzi o ilość dni, przez które jeździsz po drogach, a nie o ilość kilometrów.
E-winieta do Rumunii jest dostępna na tydzień (siedem dni), miesiąc, kwartał lub na rok. Zastanów się więc najpierw, na jak długo i jak często zamierzasz podróżować do Rumunii, i wybierz na tej podstawie odpowiednią winietę. Jeśli planujesz krótki tygodniowy urlop lub zwyczajny tranzyt, wystarczy korzystna cenowo winieta siedmiodniowa. Jeśli planujesz objazd po Rumunii, korzystniej będzie zakupić winietę miesięczną. Jeśli wielokrotnie w ciągu roku podróżujesz do Rumunii, roczna e-winieta będzie prawdopodobnie najkorzystniejsza. Poza tym masz wówczas tę korzyść, że przez cały rok możesz jeździć po rumuńskich autostradach, nie musząc martwić się o opłaty drogowe!

Nie możesz się zdecydować? Oblicz w ramach naszego procesu składania zamówienia, ilu potrzebujesz dni, i która winieta będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Wybór będzie wtedy nieco łatwiejszy. Kolejna korzyść: Zamawiając winietę u nas, nie musisz czekać 18 dni, zanim będziesz mógł pojechać swoim pojazdem na urlop do Rumunii.

 

Dla jakich pojazdów wymagana jest e-winieta?

W Rumunii jest to znacznie mniej skomplikowane, niż w wielu innych krajach. Nie rozróżnia się ani pomiędzy różnymi pojazdami, ani nie istnieje maksymalna waga. Zamiast tego, istnieje tylko jedna kategoria pojazdów, pojazdy silnikowe. Oznacza to, że dla wszystkich pojazdów obowiązuje ta sama taryfa. To naprawdę nieskomplikowane! Motocykle są wyłączone z opłaty i mogą zatem przejeżdżać bezpłatnie. Jedynie dla ciężarówek obowiązuje szczególna taryfa. Dotyczy to wyłącznie ruchu pojazdów ciężarowych, a nie typowej podróży urlopowej, i z tego względu nie oferujemy tej specjalnej wersji e-winiety.

 

Ostrożnie z wypożyczonymi samochodami!

Planujesz poruszać się po Rumunii wypożyczonym samochodem? Powinieneś wówczas zachować ostrożność. Jeśli wypożyczasz samochód w Rumunii, to wypożyczalnia prawdopodobnie zadbała już o e-winietę.  Powinieneś to jednak koniecznie sprawdzić, aby mieć pewność. Jeśli pojazd jest zarejestrowany w innym kraju, winieta często nie jest wliczona w cenę, i sam musisz o nią zadbać. Aby uniknąć późniejszych problemów, powinieneś z wyprzedzeniem zapytać o to w wypożyczalni.

 

Gdzie mogę nabyć e-winietę do Rumunii?

“Rovinieta” do Rumunii nie może zostać zakupiona gdziekolwiek. Naturalnie możesz nabyć e-winietę w urzędzie opłat drogowych w Rumunii. Możesz ją jednak również wygodnie i bezpiecznie zamówić z wyprzedzeniem, przez godnego zaufania pośrednika. Poniżej objaśniamy szerzej poszczególne możliwości.

Winieta do Rumunii w biurze podróży

Nawet jeśli biuro podróży może być pomocne w wielu kwestiach, niestety nie ma tam możliwości zakupienia e-winiety do Rumunii. Załatw więc winietę na czas przed wyjazdem inną drogą!

Zakup winiety do Rumunii po drodze

Zapomniałeś kupić winiety do Rumunii, a jesteś już w drodze? Wówczas powinieneś szybko się o nią zatroszczyć, ponieważ poruszanie się po płatnych drogach w Rumunii bez ważnej winiety jest zabronione. Na szczęście możesz kupić ją po drodze na stacjach benzynowych i na przejściach granicznych. Te są jednak często oblegane, a ty potrzebujesz ważnej karty bankowej. Nie zaleca się przystępowania do podróży, jeśli po drodze ma się jeszcze do załatwienia jakieś rzeczy. Jeśli chcesz podróżować bez problemów i nie tracić czasu, będzie lepiej załatwić te sprawy z wyprzedzeniem.

Wygodny zakup online na Onlinewinieta.pl

Coraz więcej podróżnych kupuje swoją e-winietę na Onlinewinieta.pl, wygodnie i prosto z domu. Jeśli zamówienie w dniu roboczym wpłynie przed godziną 20, otrzymasz winietę drogową jeszcze tego samego dnia na swoją skrzynkę mailową! Koszty są co prawda odrobinę wyższe niż na rumuńskiej stronie, ale jest to bezpieczniejsze i wygodniejsze. Złożenie zamówienia jest bardzo łatwe i nieskomplikowane. Podajesz kilka danych, przechodzisz do kasy, a reszta zostanie już za ciebie załatwiona. To bardzo odprężające, gdyż przed podróżą masz już wystarczająco dużo na głowie.

Proste i nieskomplikowane. Twój wniosek zostanie przez nas przetworzony, jak tylko otrzymamy twoją zapłatę. Do złożenia wniosku o twoją e-winietę do Rumunii potrzebujemy numeru twojej tablicy rejestracyjnej oraz kilku danych osobowych. Jeśli twój wniosek jest kompletny i został zatwierdzony, zostaniesz automatycznie zarejestrowany w rumuńskim urzędzie opłat drogowych jako posiadacz e-winiety, i możesz oficjalnie korzystać z rumuńskiej sieci drogowej! Wskazówka: Na wypadek, gdybyś miał otrzymać nieuzasadnioną grzywnę, powinieneś przechowywać e-winietę przez jakiś czas jako dowód zakupu.
 

 

Drogi płatne w Rumunii – Kontrole i grzywny

Rumuńskie władze nieustannie kontrolują, czy wszystkie pojazdy na drogach posiadają e-winietę. Za pośrednictwem kamer, strategicznie umiejscowionych wzdłuż autostrad, są skanowane tablice rejestracyjne. Również policja drogowa przez całą dobę kontroluje tablice rejestracyjne, jak tylko przekroczysz granicę! Nie posiadasz ważnej winiety dla swojego pojazdu? Wówczas musisz się liczyć z grzywną, która jest znacznie wyższa niż cena winiety! Możliwe, że grzywna będzie już czekać na ciebie w domu po powrocie, gdyż twoja tablica rejestracyjna znajduje się w systemie. Jeśli nie zapłacisz kary pieniężnej na czas, powstaną jeszcze znaczne koszty dodatkowe. Nasza rada: Wylicz staranie, jak długo chcesz przebywać w Rumunii, i wybierz odpowiednią e-winietę (tygodniową, miesięczną, kwartalną lub roczną). Zostaw sobie mały margines, a na pewno wszystko będzie w porządku.

0
Ihren Warenkorb
Razem: €0
Do kasy