Winiety Słowacja

Winiety Słowacja

Winiety Słowacja

Zamów poniżej winietę na Słowację.
Prosimy podać poniżej, od kiedy winieta ma zacząć obowiązywać.
Proszę wybierz produkt
WinietaCenaSuma
Winiety Słowacja - Samochód (10 dni)20 X
Winieta Słowacja - Samochód (1 miesiąc)30 X
Winieta Słowacja - Samochód (1 rok)75 X
Winieta Słowacja - Przyczepa / Kamper / Przyczepa namiotowa (10 dni)20 X
Winieta Słowacja - Przyczepa / Kamper / Przyczepa namiotowa (1 miesiąc)30 X
Winieta Słowacja - Przyczepa / Kamper / Przyczepa namiotowa (1 rok)75 X
* Dostępne natychmiast

Zamówienia, które zostaną złożone przed godziną 22:00, zostaną wysłane jeszcze tego samego dnia

Winieta Słowacja – czy potrzebuję winiety drogowej na Słowację?

Planujesz urlop na Słowacji i wybierasz się tam samochodem, kamperem lub z przyczepą kempingową? Koniecznie zadbaj wcześniej o e-winietę! Jest ona zazwyczaj wymagana, kiedy chcesz korzystać z autostrad na Słowacji. Winietę na Słowację możesz rozumieć jako pewnego rodzaju podatek drogowy za określone odcinki dróg. Niektórzy nazywają ją po prostu “Winieta Słowacja”. Nawet jeśli tylko przejeżdżasz przez Słowację (i nie spędzasz tam urlopu), potrzebujesz e-winiety.

Być może będziesz się starał tak zaplanować swoją trasę, aby ominąć drogi objęte obowiązkiem opłat. W praktyce jest to bardzo trudne. Zanim się obejrzysz, będziesz musiał przejechać przez odcinek autostrady – a jeśli będzie to droga objęta obowiązkową opłatą drogową, a ty nie będziesz posiadał winiety, ryzykujesz otrzymaniem wysokiej grzywny. Bezpłatne drogi są na Słowacji oznaczone znakami drogowymi. Na większości autostrad wymagana jest jednak winieta.

Nie ryzykuj zatem, i załatw sobie na czas przed wyjazdem na Słowację właściwą e-winietę. Poniżej wyjaśniamy jakie rodzaje winiet są dostępne, i w jaki sposób możesz je zamówić. W naszym procesie składania zamówienia pokazujemy ci natychmiast, która winieta będzie dla ciebie najodpowiedniejsza. W ten sposób możesz wybrać się na Słowację ze spokojną głową. Życzymy ci udanej podróży!

 

E-winieta Słowacja – na których drogach wymagana jest winieta?

Mapa autostrad na Słowacji

Image credits: emyto.sk

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że płacimy za przejazd autostradami. Na Słowacji jest podobnie, gdyż na wielu autostradach wymagane jest uiszczenie opłaty drogowej. Większość “normalnych” samochodów, przyczep i kamperów (do 3500 kg) może tego dokonać kupując e-winietę. Są wówczas rejestrowane w słowackim urzędzie ruchu drogowego, i nie muszą umieszczać winiety na przedniej szybie. W przypadku ciężkich pojazdów o wadze przekraczającej 3500 kg (autobusów, ciężarówek, dużych kamperów) opłata pobierana jest za pośrednictwem elektronicznej plakietki drogowej, nazywanej też MYTO-Box. Motocykliści nie podlegają opłacie drogowej, a więc nie muszą też kupować e-winiety.

Niektóre odcinki sieci autostrad są bezpłatne, ale znaczna większość podlega obowiązkowi opłaty drogowej. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że zawsze w końcu trafisz na drogę płatną, na której winieta jest obowiązkowa!

Obecnie opłata drogowa obowiązuje na odcinkach następujących autostrad: D1, D2, D3, D4, R1, R1A, R2, R4 oraz R6. Te odcinki są zawsze wyraźnie oznaczone, abyś natychmiast mógł rozpoznać gdzie zaczyna się płatny odcinek, a także gdzie się kończy. Na poniższej mapie oznaczone są wszystkie słowackie drogi płatne, o łącznej długości 700 km.

Szczególne okoliczności

Czy wszystkie pojazdy na autostradach na Słowacji potrzebują e-winiety? Nie, istnieje kilka wyjątków. Przykładowo wiele słowackich służb ratunkowych i instytucji publicznych nie potrzebuje winiety. Ponadto istnieje regulacja dla osób, które są w posiadaniu unijnej karty osoby niepełnosprawnej.

Ostrożnie z wypożyczonymi samochodami!

Bądź ostrożny, jeśli podróżujesz wypożyczonym samochodem. Jeśli wypożyczysz samochód na Słowacji, winieta będzie z reguły wliczona. Jeśli wypożyczony samochód jest zarejestrowany w innym kraju, winiety często nie ma w pakiecie, a więc musisz o nią zadbać samodzielnie. Zwróć się zawsze w pierwszej kolejności z takim zapytaniem do wypożyczalni.

 

Mautvignette Slowakei - Vignettentypen und Kosten

Winieta drogowa Słowacja – Rodzaje winiet i koszty
Koszt e-winiety na Słowację zależy od dwóch czynników:

  1. jak długo chcesz korzystać z autostrada
  2. do jakiej kategorii należy twój pojazd
Marka pojazdu Winieta Cena winiety Koszty agencji Całkowity
Samochód 10 dzień 10€ 5.95€ 15.95€
1 miesiąc 15€ 6.96€ 21.96€
1 rok 50€ 9.95€ 59.95€
Przyczepa / Kamper / Przyczepa namiotowa 10 dzień 10€ 5.95€ 15.95€
1 miesiąc 15€ 6.96€ 21.96€
1 rok 50€ 9.95€ 59.95€

 

Przez ile dni twoja e-winieta powinna być ważna?

Ilość kilometrów, które przejeżdżasz na Słowacji nie ma żadnego znaczenia. Twoja obowiązkowa winieta zależy raczej od tego ile dni tam spędzisz. Wygląda to inaczej niż w krajach takich jak Francja czy Włochy.

Słowacka e-winieta może zostać zakupiona na okres 10 dni, 30 dni, 365 dni lub 1 roku. To, jakiej winiety potrzebujesz, zależy więc przede wszystkim od twoich planów podróżowych. Jeśli podróżujesz po Słowacji przez tydzień, 10-dniowa winieta będzie najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli podróż potrwa nieco dłużej, dobrym pomysłem będzie winieta 30-dniowa. A jeśli jeździsz na Słowację wielokrotnie w ciągu roku, możesz wybrać pomiędzy winietą na 365 dni i winietą roczną. Na czym polega różnica między tymi dwoma? Winietę 365-dniową można kupić dowolnego dnia w ciągu roku, po czym jest ona ważna dokładnie przez 365 dni. Winieta roczna rozpoczyna się 1 stycznia danego roku, i jest ważna do 31 stycznia roku następnego, nawet jeśli zakupisz e-winietę w środku roku początkowego. Może być zatem ważna nawet przez 13 miesięcy, albo też krócej – wszystko zależy od tego, kiedy ją kupisz!

Ciężko ci dokonać wyboru? Przy pomocy naszego procesu składania zamówienia możesz łatwo wyliczyć, ile dni potrzebujesz, i która e-winieta będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Ułatwi ci to nieco podjęcie decyzji.

Które pojazdy potrzebują e-winiety?

Są cztery rodzaje pojazdów, dla których możesz zakupić e-winietę:

  1. dwuśladowe pojazdy osobowe o wadze do 3500 kg;
  2. dwuśladowe pojazdy osobowe klasy M1, niezależnie od wagi;
  3. dwuśladowe zespoły pojazdów o wadze do 3500 kg;
  4. dwuśladowe zespoły pojazdów o wadze ponad 3500 kg;
  5. zespoły pojazdów składające się z pojazdu (np. samochodu osobowego lub dostawczego) oraz przyczepy (np. kampera lub przyczepy kempingowej).

Dla rodzajów od 1 do 3 potrzebujesz wyłącznie e-winiety (dla pojazdu lub ciągnika). Tylko dla rodzaju 4 potrzebujesz dwóch e-winiet. A zatem, jeśli twój samochód i przyczepa kempingowa łącznie ważą mniej niż 3500 kg, musisz kupić jedną winietę. W przypadku cięższych zespołów, musisz kupić dwie e-winiety: jedną dla samochodu i jedną dla przyczepy lub kampera.

Gdzie mogę kupić e-winietę na Słowację?

Nie da się kupić e-winiety do Słowacji po prostu gdziekolwiek. Mógłbyś oczywiście (przy pomocy karty kredytowej) zapłacić w oficjalnym punkcie poboru opłat na Słowacji albo na ograniczonej liczbie stacji benzynowych w pobliżu przejść granicznych. Możesz jednak też zamówić e-winietę bezpiecznie i z wyprzedzeniem przez wiarygodnego pośrednika. W dalszej części bliżej omówimy te możliwości.

Kupowanie winiety na Słowację w podróży

Pomimo starannych przygotowań, zapomniałeś kupić e-winietę z wyprzedzeniem? Możesz wówczas mimo wszystko przekroczyć słowacką granicę, ale  tak szybko jak to to możliwe, musisz gdzieś kupić e-winietę. Jest to możliwe na niektórych stacjach paliw i w niektórych urzędach pocztowych. Muszą one być jednak otwarte, a ty musisz mieć ze sobą ważną kartę płatniczą. Jeśli nie będziesz tam sam, mogą poza tym nastąpić dodatkowe opóźnienia. Chcesz podróżować w spokoju, nie tracąc cennego czasu? Wobec tego zawsze będzie lepiej uregulować te sprawy z wyprzedzeniem.

Łatwo i online na Onlinewinieta.pl

Wielu podróżnych kupuje swoją e-winietę na Słowację na Onlinewinieta.pl, ponieważ jest to szybkie i proste. Pobieramy co prawda nieco więcej niż słowacka strona, ale za to otrzymujesz dużo bezpieczeństwa i wygody. Cały proces składania zamówienie jest bardzo łatwy i nieskomplikowany: Musisz jedynie podać kilka danych, przejść do kasy, a wszystko zostanie za ciebie załatwione. Jest to bardzo praktyczne, gdyż przed podróżą i tak masz już zwykle dużo na głowie.

Proste i nieskomplikowane: Jak tylko otrzymamy twój wniosek i zapłatę, będziemy go dla ciebie przetwarzać. Do złożenia wniosku o e-winietę do Słowacji potrzebujemy numeru rejestracyjnego twojego samochodu oraz kilku danych osobowych. Wniosek jest kompletny i został zatwierdzony? Jeśli tak, zostaniesz automatycznie zarejestrowany w słowackim urzędzie opłat drogowych jako właściciel e-winiety i możesz cieszyć się słowackimi autostradami!

Koszt e-winiety na Słowację zawsze obejmuje zamówienie, przetworzenie i rejestrację. Możesz bezpiecznie i szybko zapłacić online przy pomocy Przelewy24, PayPal lub karty kredytowej. Dlaczego miałbyś komplikować sobie życie, skoro my tak je ułatwiamy?

 

Drogi płatne na Słowacji – Kontrole i grzywny

Słowackie służby sprawdzają oczywiście dokładnie, czy każdy, kto porusza się po autostradach, jest w posiadaniu e-winiety. Dzieje się to przy pomocy inteligentnych kamer, strategicznie umiejscowionych przy autostradach. Skanują one i natychmiast sprawdzają każdą tablicę rejestracyjną. Czy jako właściciel pojazdu nie posiadasz ważnej winiety? Wobec tego bezsprzecznie otrzymasz grzywnę, która jest wielokrotnie wyższa od ceny winiety! Wcześniej niektórzy sobie z tego żartowali, ale obecnie nie da się już tego obejść, a grzywna faktycznie zostaje ściągnięta. Poza tym powstają znaczące dodatkowe koszty, jeśli nie zapłacisz jej na czas.

Nasza rada: Wylicz starannie, jak długo masz zamiar przebywać na Słowacji, i wybierz odpowiednią e-winietę (10-dniową, 365-dniową lub roczną). Zostaw sobie pewien margines, a wszystko będzie dobrze.

0
Ihren Warenkorb
Razem: €0
Do kasy