Winiety Czechy

Winiety Czechy

Winiety Czechy

Złóż poniżej wniosek o otrzymanie winiety do Republiki Czeskiej.
Złóż poniżej wniosek o otrzymanie winiety do Republiki Czeskiej.
WinietaCenaSuma
Winieta Republika Czeska – Samochód (10 dni)17.95 X
Winieta Republika Czeska – Samochód (1 miesiąc)24.95 X
Winieta Republika Czeska – Samochód (1 rok)69.95 X
* Dostępne natychmiast

Zamówienia, które zostaną złożone przed godziną 22:00, zostaną wysłane jeszcze tego samego dnia

Winieta Czechy – czy potrzebuję winiety drogowej do Czech?

Jeśli wybierasz się samochodem, kamperem lub transporterem do Republiki Czeskiej, oznacza to, że będziesz korzystać z czeskiej infrastruktury drogowej. Z tego powodu od 2021 roku potrzebujesz cyfrowej winiety drogowej, nazywanej też winietą Czechy, winietą samochodową do Republiki Czeskiej lub czeską winietą – lokalnie edalnice. Zaopatrz się w nią z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień w podróży. Poprzez zakup e-winiety wypełnisz obowiązek dokonania opłaty drogowej dla pojazdów lekkich (samochodów osobowych,  kamperów i przyczep kempingowych do 3500 kg). Opłata drogowa dla ciężkich pojazdów naliczana jest za pośrednictwem urządzenia pokładowego MYTO-Box. Motocykliści nie potrzebują winiety, są zwolnieni z opłat. System opłat drogowych w Republice Czeskiej jest stosunkowo prosty.

Gdzie mogę kupić winietę drogową do Republiki Czeskiej?

Czeska winieta, czyli edalnice, może być zakupiona w Polsce, ale również w pobliżu przejścia granicznego. Należy natomiast wziąć pod uwagę, że ważna e-winieta jest obowiązkowa na płatnych drogach w Republice Czeskiej. Jeśli jej nie posiadasz, ryzykujesz wysoką grzywną.

Dlatego zaleca się zadbanie o właściwą edalnice z wyprzedzeniem, najlepiej jeszcze przed podróżą. Poniżej przedstawiamy wszystkie dostępne winiety wraz z informacją o tym, jak je nabyć. Dzięki naszemu narzędziu do zamawiania natychmiast zobaczysz, jakiego rodzaju winiety potrzebujesz. Wsiądź do samochodu ze spokojem. Życzymy Ci przyjemnej podróży!

Opłaty drogowe w Republice Czeskiej – na jakich drogach potrzebna jest e-winieta Czechy?

Mapa autostrad w Czechach

Image credits: mytocz.eu

W Polsce kierowcy samochodów płacą za przejazd autostradami. W Republice Czeskiej jest podobnie, a płatnych dróg jest jeszcze więcej. Niemal 90% wszystkich dróg krajowych i międzynarodowych jest tu objętych obowiązkową opłatą, dlatego potrzebna będzie Czechy winieta.

Niektóre krótkie odcinki autostrad są bezpłatne. Wszystkie drogi, które zaczynają się przy granicy z Polską, są jednak płatne. Na czeskich autostradach wiodących do Pragi winieta jest wymagana. Masz zamiar wjechać z Polski do Republiki Czeskiej? Nie ominie Cię zatem zakup winiety do Czech. Pomyśl o tym z wyprzedzeniem!

Po znakach drogowych z symbolem autostrady, takim samym jak w Polsce, łatwo rozpoznasz drogi objęte obowiązkiem opłat. Znaki z napisem „Bez Poplatku" (bez opłat) albo z przekreśloną „edalnice cz” oznaczają drogi bezpłatne. Poniższa mapa przedstawia wszystkie drogi płatne w Republice Czeskiej.
Ominięcie płatnych dróg jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego zalecamy zawsze zakup winiety lub korzystanie z urządzenia pokładowego Myto-Box. W ten sposób nie ryzykujesz otrzymaniem grzywny.

Winieta drogowa Republika Czeska – Jakiego rodzaju winiety są dostępne i ile kosztują?

W Republice Czeskiej obowiązek posiadania winiety (edalnice cz pl) dotyczy wyłącznie pojazdów czterokołowych. W zależności od wagi pojazdu (powyżej lub poniżej 3500 kg), dostępne są różne rodzaje winiet. Dla pojazdów poniżej 3500 kg możesz, w zależności od pojazdu, wybrać cenę standardową lub szczególnie korzystną eko cenę. Eko cenę możesz wybrać tylko wtedy, kiedy twój pojazd napędzany jest gazem ziemnym lub biometanem.

Ile kosztuje czeska e-winieta?

Od następujących trzech czynników zależy koszt e-winiety Czechy:

  1. Przez jaki okres czasu zamierzasz korzystać z płatnych dróg.
  2. Do jakiej kategorii należy Twój pojazd.
  3. Czy z Twoim pojazdem przysługuje Ci eko cena.

Ceny dla pojazdów osobowych do 3500 kg

Marka pojazdu Winieta Cena winiety Koszty agencji Ogółem
Winieta Republika Czeska – Samochód 10 dni € 13 € 6.95 € 19.95
1 miesiąc € 18 € 6.95  € 24.95
1 rok € 60 € 9.95 € 69.95

Przez jaki okres czasu winieta ma być ważna?

E-winiety do Republiki Czeskiej dostępne są na okres 10 dni, 1 miesiąca lub 1 roku. To od długości i częstotliwości twoich podróży zależy więc, której winiety potrzebujesz. Winieta 10-dniowa nadaje się najlepiej, kiedy długość Twojej podróży wynosi około tygodnia. Winieta miesięczna, natomiast, będzie korzystniejszym wyborem, jeśli przejeżdżasz przez Czechy, a później będziesz przez nie wracał. Jeśli odwiedzasz Republikę Czeską wielokrotnie w ciągu roku,  to najlepszym wyborem będzie naturalnie winieta roczna.

Nie jesteś pewien, która winieta będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza? Narzędzie w ramach naszego procesu składania zamówienia pokaże Ci, która winieta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. To bardzo proste!

Dla jakich pojazdów potrzebuję e-winiety?

Dla samochodów osobowych, transportowych oraz kamperów o wadze do 3500 kg, winieta drogowa (dalnici známka) jest wymagana. Motocykle są zwolnione z obowiązku opłaty i również dla przyczepy nie potrzebujesz osobnej winiety. W przypadku pojazdów o wadze całkowitej przekraczającej 3500 kg (włączając w to ciężkie kampery) opłata naliczana jest za kilometr. Tutaj opłata naliczana i pobierana jest przez elektroniczne urządzenie pokładowe, za pośrednictwem GPS. O to urządzenie musisz zawnioskować z wyprzedzeniem. Nie możemy Ci niestety w tym pomóc, ale na https://mytocz.eu/en lub mytocz.com  znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Dla pojazdów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem obowiązuje cena niższa o 50%. W przypadku pojazdów, które wydzielają mniej niż  50 g/km CO2, można zawnioskować o zwolnienie z opłaty. Pod edalnice.cz/en/exempt-vehicles możesz o tym poczytać i złożyć wniosek.

 

Gdzie mogę zakupić e-winietę do Republiki Czeskiej?

E-winietę do Czech możesz kupić na różne sposoby, na przykład w czeskim urzędzie ruchu drogowego lub na niektórych stacjach w pobliżu przejść granicznych. Możesz jednak też wygodnie i bezpiecznie zamówić ją z wyprzedzeniem online, przez zaufanego pośrednika. Poniżej opisujemy dla Ciebie te różne możliwości.

Przy autostradzie

Chcesz kupić swoją e-winietę po drodze? E-winieta jest dostępna na stacjach benzynowych w Polsce lub w pobliżu przejść granicznych w Republice Czeskiej. Również w specjalnych terminalach w sklepach lub w czeskich urzędach pocztowych, Ceska Posta, możesz zakupić cyfrową winietę. Jednak w większości przypadków jest do tego potrzebna karta kredytowa. Poza tym musisz wziąć pod uwagę godziny otwarcia oraz wielominutowe oczekiwanie w kolejce. Zamawiając swoją winietę z wyprzedzeniem, oszczędzisz sobie tego wysiłku. Możesz to załatwić łatwo i wygodnie online!

Łatwo i online na Onlinewinieta.pl

Kupno edalnice cz pl za pośrednictwem Onlinewinieta.pl staje się coraz bardziej preferowane. Proces składania zamówienia jest szybki, prosty i zrozumiały, gdyż nasza strona funkcjonuje również w języku polskim. Musisz jedynie wprowadzić swoje dane, przejść do kasy, a wszystko zostanie szybko dla Ciebie przetworzone.
Pobierana jest za to co prawda niewielka opłata, ale dzięki temu możesz mieć pewność, że zamówiłeś właściwą winietę i że nie będziesz się musiał o to troszczyć w czasie urlopu.

Zamówienie winiety odbywa się jedynie w kilku krokach. Po złożeniu zamówienia oraz dokonaniu zapłaty za e-winietę, będziemy potrzebować jeszcze numeru rejestracyjnego Twojego samochodu i kilku danych osobowych. Zostaniesz wówczas automatycznie zarejestrowany w czeskim urzędzie opłat drogowych jako posiadacz e-winiety, jak tylko otrzymamy zezwolenie. Następnie tablica rejestracyjna zostanie elektronicznie połączona z e-winietą.
Koszty obejmują złożenie wniosku, zarządzanie nim oraz rejestrację e-winiety do Republiki Czeskiej. A zatem wszystko jest wliczone w cenę, a Ty nie musisz się o nic troszczyć. Jako szybką i bezpieczną metodę płatności możesz wybrać P24, PayPal lub kartę kredytową.

Drogi płatne w Republice Czeskiej – Kontrole i grzywny

Dzięki wprowadzeniu e-winiety w Republice Czeskiej, czeskie władze mają możliwość znacznie skuteczniejszego sprawdzania, czy zostały uiszczone opłaty drogowe. Twoja tablica rejestracyjna jest przy dużych prędkościach skanowana  i sprawdzana za pośrednictwem ogólnokrajowej sieci strategicznie umiejscowionych kamer, jak tylko przekroczysz granicę do Republiki Czeskiej. Jeśli nie posiadasz ważnej e-winiety, zostanie to natychmiast wskazane w systemie rejestracyjnym. Musisz wówczas liczyć się z grzywną w wysokości do € 750, która z uwagi na międzynarodowe porozumienia faktycznie zostanie ściągnięta. Jeśli nie zapłacisz grzywny na czas, dojdą do tego jeszcze znaczące dodatkowe koszty.

Wypożyczone samochody a winiety drogowe

Masz w planach podróż do Republiki Czeskiej wypożyczonym samochodem? Wobec tego nie zapomnij sprawdzić, czy opłata drogowa została wliczona w cenę! Kiedy wypożyczasz samochód w Republice Czeskiej, winieta jest zwykle już wliczona. Powinieneś to jednak koniecznie sprawdzić z wyprzedzeniem! Jeśli wypożyczony przez ciebie samochód jest zarejestrowany w innym kraju, w większości przypadków będziesz musiał sam się o nią zatroszczyć. Dlatego zalecamy, abyś skontaktował się w tej kwestii z wypożyczalnią.

FAQ’s

1.    Gdzie dostanę e-winietę do Republiki Czeskiej?

Winieta drogowa to elektroniczna winieta i nie potrzebujesz żadnego urządzenia pokładowego. Można ją zakupić online i zostanie ona powiązania z Twoją tablicą rejestracyjną. Zakup online to najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób, ale możesz ją też kupić na niektórych stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych oraz w innych punktach sprzedaży wzdłuż trasy. Aktualny przegląd w tym temacie znajdziesz na Onlinewinieta.pl. Możesz tu również zamówić e-winietę online.


2.    Na których drogach w Republice Czeskiej obowiązuje opłata drogowa?

Drogi płatne łatwo rozpoznasz po kolorze oznakowania. Istnieją niebieskie, zielone oraz pomarańczowe drogi i ich odcinki. Na zielonych i pomarańczowych drogach nie obowiązuje opłata, niebieskie drogi są płatne. Na nich potrzebujesz e-winiety! Przekraczając granicę bez winiety, musisz zakupić ją na stacji paliw.

0
Ihren Warenkorb
Razem: €0
Do kasy