Winiety Szwajcaria

Winiety Szwajcaria

Winiety Szwajcaria

Zamów poniżej winietę do Szwajcarii
Proszę wybierz produkt
WinietaCenaSuma
Winieta cyfrowa Szwajcaria - samochód (1 rok)52.95 X
Winieta cyfrowa Szwajcaria Przyczepa/kempingowa (1 rok)52.95 X
Winieta cyfrowa Szwajcaria - Motocykl (1 rok)52.95 X
Natychmiast dostępne - Ważny do 31 stycznia 2025 roku!

Winieta Szwajcaria – czy potrzebuję winiety drogowej do Szwajcarii?

Chętnie podróżujesz motocyklem, samochodem lub kamperem do Szwajcarii? Spędzasz tam letnie lub zimowe wakacje? Wobec tego najszybsza trasa do twojego celu prowadzi z pewnością przez jedną lub wiele szwajcarskich autostrad. A te od zawsze podlegają obowiązkowi posiadania winiety. Nawet jeśli nie wybierasz się tylko do Szwajcarii, a jedynie przez nią przejeżdżasz (np. w drodze do Włoch, Austrii albo różnych krajów byłej Jugosławii), winieta jest obowiązkowa.

Zaplanowałeś taką podróż? A zatem nie zapomnij winiety do Szwajcarii! Za pośrednictwem tej szwajcarskiej winiety autostradowej dokonujesz niewielkiej opłaty drogowej za korzystanie z autostrad. Nie ma też sensu usiłowanie ominięcia wszystkich płatnych dróg w Szwajcarii. Jako że obowiązek opłaty dotyczy wszystkich autostrad, ominięcie ich jest praktycznie niemożliwe. Jeśli choćby na sekundę przestaniesz zwracać uwagę, i tak zaraz znajdziesz się ponownie na płatnej drodze. A jeśli nie posiadasz wymaganej winiety, musisz się liczyć z solidną grzywną.

Dlatego powinieneś nie podejmować ryzyka, i zamówić szwajcarską winietę z wyprzedzeniem. Dalej dowiesz się więcej na temat winiety oraz tego, w jaki sposób o nią zawnioskować. W ten sposób będziesz mógł udać się w podróż do Szwajcarii ze spokojem. Życzymy ci udanej podróży!
 

Opłaty drogowe Szwajcaria – na których drogach wymagana jest winieta?

W Szwajcarii wszystko jest bardzo jasno uregulowane. Winieta drogowa jest obligatoryjna na wszystkich autostradach. Jeśli zatem chcesz skorzystać z jednej z tych autostrad, zawsze będziesz potrzebował szwajcarskiej winiety drogowej! To znaczy, jeśli twój samochód lub motocykl nie przekracza dopuszczalnej wagi 3500 kg. Pojazdy, które poruszają się z przyczepą samochodową lub kempingową, potrzebują dwóch winiet. Zwróć uwagę: Pojazd i przyczepa wspólnie nie mogą przekroczyć wagi całkowitej 3500 kg.

Również pojazdy silnikowe o wadze większej niż 3500 kg (busy, ciężarówki, duże kampery itd.) podlegają opłacie drogowej, ale muszą zawnioskować o specjalną opłatę od pojazdów ciężarowych w przygranicznym urzędzie celnym (zobacz poniżej).

Na poniższej mapie widać wszystkie drogi płatne w szwajcarii.
 

Mapa autostrad w Szwajcarii

Image credits: Wikipedia

Winieta Szwajcaria – dodatkowe opłaty za przejazd tunelem

Wcześniej wspomnieliśmy, że szwajcarska winieta obowiązuje dla wszystkich autostrad. Nie do końca się to zgadza, gdyż w szwajcarskiej sieci dróg znajduje się wiele tuneli, za które trzeba płacić osobno. Dotyczy to zwłaszcza tunelu Świętego Bernarda oraz tunelu Munt la Schera. Inny ważny tunel, słynny tunel Świętego Gotarda, jest bezpłatny.

Ostrożnie z wypożyczonymi samochodami!

Przejeżdżasz przez Szwajcarię wypożyczonym samochodem? Wobec tego upewnij się, czy umieszczona jest na nim winieta autostradowa. Kiedy wypożyczasz samochód w Szwajcarii, zwykle tak jest. Jeśli natomiast samochód zarejestrowany jest w innym kraju, winiety często nie ma w pakiecie, i sam musisz o nią zadbać. Zawsze w pierwszej kolejności zwróć się z takim zapytaniem do wypożyczalni.

Winieta drogowa Szwajcaria – Rodzaje winiet i koszty

W większości krajów europejskich istnieje wiele winiet dla różnych pojazdów, a czasem nawet osobne winiety dla różnych odcinków płatnych dróg. Na szczęście Szwajcarzy bardzo to uprościli. Istnieje tylko jedna winieta dla wszystkich szwajcarskich autostrad, i obowiązuje ona dla wszystkich pojazdów bez przyczepy. Nieważne czy wybierasz się do Szwajcarii motocyklem, samochodem czy kamperem, w każdym wypadku potrzebujesz tej samej winiety.

Za przyczepę samochodową lub kempingową musisz jednak w Szwajcarii zapłacić osobno. Ale nawet wówczas jest to bardzo proste: To dokładnie taka sama winieta jak dla pojazdu pociągowego. Innymi słowy: Kupujesz po prostu dwie identyczne winiety dla samochodu i dla przyczepy.

Szwajcarska winieta jest ważna przez cały rok kalendarzowy podany na winiecie. W rzeczywistości jest ona jednak ważna przez 14 miesięcy, ponieważ liczy się również miesiąc przed i miesiąc po roku kalendarzowym. Przykładowo, winieta drogowa 2024 jest ważna już od 1 grudnia 2023, aż do 31 stycznia 2025. 
 

Które pojazdy wymagają winiety?

Szwajcarska winieta jest obowiązkowa dla motocykli i samochodów o wadze nie przekraczającej 3500 kg. Przyczepy samochodowe i kempingowe również wymagają osobnej winiety. Istnieje jednak pewien wyjątek: Motocykle ciągnące przyczepę nie muszą kupować dla niej dodatkowej winiety.

Dla pojazdów cięższych niż 3500 kg, jak np. Ciężkich kamperów, obowiązują inne zasady. Takie pojazdy wymagają specjalnej opłaty od pojazdów ciężarowych. Możesz o nią wnioskować w urzędach celnych przy przejściach granicznych. Nikogo nie ma? W tej sytuacji zobaczysz wzdłuż drogi znaki z numerem telefonu, pod który możesz zadzwonić. Tam możesz zgłosić swój pojazd telefonicznie. Koszt uzależniony jest od długości pobytu.
 

Gdzie można kupić szwajcarską winietę?

Chciałbyś kupić winietę drogową do Szwajcarii? Jest to możliwe w różnych miejscach. Możesz ją naturalnie kupić też po drodze, na przejściach granicznych. Albo na szwajcarskiej stronie rządowej (po niemiecku). Możesz też zamówić naklejkę lub e-winietę wygodnie i bezpiecznie z wyprzedzeniem, z pomocą zaufanego pośrednika.  Gdziekolwiek kupisz szwajcarską winietę, przechowuj rachunek tak długo, jak długo ważna jest winieta – a najlepiej jeszcze trochę dłużej. Możesz zostać o nią zapytany, a jeśli kiedykolwiek miałbyś otrzymać grzywnę, będziesz miał pod ręką dowód.

Poniżej wyczerpująco omówimy wszystkie możliwości.
 

Po drodze

Winietę do Szwajcarii możesz kupić po drodze na niektórych przejściach granicznych, jak również na licznych stacjach benzynowych, w punktach sprzedaży i urzędach pocztowych. Muszą one być jednak otwarte, a ty musisz mieć ze sobą ważną kartę kredytową. Możesz też zapłacić gotówką (nie monetami, wyłącznie banknotami), przy czym reszta wydawana jest we frankach szwajcarskich po wyjątkowo niekorzystnym kursie. Poza tym może tam być dosyć tłoczno, zwłaszcza w wysokim sezonie. Chciałbyś podróżować w spokoju, nie tracąc cennego czasu? Wobec tego zawsze lepiej zadbać o te sprawy z wyprzedzeniem.

W PZM

Wybierasz się w podróż? Możesz zwrócić się o pomoc w uzyskaniu informacji do PZM. Możesz tam również kupić szwajcarską winietę autostradową. Jeśli jednak chcesz o nią sprawnie zadbać, specjalista taki jak Onlinewinieta.pl będzie właściwym partnerem. W każdym wypadku, koniecznie zadbaj o to, aby zdobyć szwajcarską winietę na czas przed wyjazdem!

Łatwo i online na Onlinewinieta.pl 

Wielu podróżujących kierowców zamawia swoją winietę do Szwajcarii online na Onlinewinieta.pl, ponieważ jest to szybkie i proste. Koszt szwajcarskiej winiety dla samochodu osobowego wynosi €45,95. Jest to nieco więcej, niż zapłaciłbyś na szwajcarskiej granicy, ale za to zapewnia większą wygodę. Cały proces zamówienia jest nieskomplikowany i w języku polskim : musisz jedynie podać kilka swoich danych, przejść do kasy, a wszystko zostanie załatwione. Możesz potem ruszyć w podróż z naklejką na przedniej szybie! To bardzo praktyczne, bo wybierając się w podróż i tak masz już mnóstwo rzeczy na głowie.

Złożenie zamówienia jest bardzo łatwe. Jak tylko otrzymamy twój wniosek i zapłatę, wniosek zostanie przetworzony. Jeśli zamówisz winietę do godziny 17 w dniu roboczym, przetworzymy twój wniosek jeszcze tego samego dnia, a ty otrzymasz swoją winietę z reguły już następnego dnia!

Koszty winiety do Szwajcarii zawsze obejmują wniosek, jego przetworzenie i rejestrację. Możesz bezpiecznie i szybko zapłacić online za pomocą iDEAL, PayPal, Bancontact lub karty kredytowej. Dlaczego więc komplikować sobie życie, jeśli u nas można też prościej?

Gdzie należy przymocować szwajcarską winietę?

Można by stwierdzić: o ile przymocuję winietę gdziekolwiek, będzie przecież wiadomo, że zapłaciłem. Ale w Szwajcarii nie jest to takie proste! To naprawdę ważne, aby przymocować winietę we właściwym miejscu i zgodnie z określonymi wytycznymi. W przeciwnym razie możesz mieć kłopoty w razie kontroli. Jeśli będziesz trzymał się następujących reguł, nie powinieneś mieć żadnych problemów.

Samochód: przymocuj swoją winietę tutaj

W samochodzie winieta do Szwajcarii musi być przymocowana po wewnętrznej stronie przedniej szyby. Możesz wybrać spośród trzech różnych miejsc:

  1. Za lusterkiem wstecznym, tzn. po środku na górze przedniej szyby.
  2. Po stronie kierowcy, w lewym dolnym rogu.
  3. Po stronie kierowcy, w lewym górnym rogu.

Motocykl: przymocuj swoją winietę tutaj

Na motocyklu miejsca na winietę jest mniej, ale w dalszym ciągu powinna ona być dobrze widoczna. Będzie tak w przypadku, kiedy umieścisz ją na zbiorniku paliwa, na obudowie albo na przedniej szybie.

Przyczepa: przymocuj swoją winietę tutaj

Istnieją dwie możliwości przymocowania winiety na przyczepie samochodowej lub przyczepie kempingowej:

  1. Nie ma przedniej szyby albo w ogóle żadnego okna? Wobec tego powinieneś przymocować winietę po lewej stronie nie zdejmowanej obudowy, w miejscu, które jest łatwo dostępne. Aby zapobiec kradzieży, powinna ona poza tym być w miarę możliwości schowana. Może to być dość uciążliwe, gdyż będziesz musiał w tym celu zdejmować plandekę lub pokrycie przyczepy.
  2. Przyczepa posiada jedynie boczne okna? Wówczas musisz przymocować winietę na oknie z lewej strony.

Prosimy zwróć uwagę! To bardzo ważne, abyś właściwie przymocował winietę. Nie używaj taśmy klejącej ani nic podobnego! Czy na twoim pojeździe znajdują się jeszcze szwajcarskie winiety z ubiegłych lat? Wobec tego powinieneś je usunąć przed przyklejeniem nowej winiety. I w końcu, nie możesz uszkodzić winiety, gdyż będzie ona wówczas nieważna...

Szwajcarskie drogi płatne – Kontrole i grzywny

Jako że potrzebujesz szwajcarskiej winiety na wszystkich szwajcarskich autostradach, możemy zwięźle wyrazić się w kwestii wyjątków: Żadne nie istnieją! Ułatwia to naturalnie szwajcarskim władzom przeprowadzanie kontroli. Jeśli zostaniesz przyłapany na szwajcarskiej autostradzie bez ważnej winiety, zostaniesz natychmiast ukarany. Takie to proste. Władze monitorują drogi przy pomocy kamer, ale również bardzo często przeprowadzają regularne kontrole drogowe. Kara za jazdę bez winiety może wynieść do 200 franków. Jedno jest pewne: Koszt ważnej winiety jest znacznie niższy! Każdy, kto w Szwajcarii otrzyma mandat, musi go też od razu zapłacić. Ale również, jeśli zostanie on wysłany do ciebie do domu, lepiej szybko go opłacić. Rządy coraz silniej współpracują ze sobą w kwestii ściągania zagranicznych grzywien, tak że nie da się przed nimi uciec. Poza tym zostaną na ciebie nałożone wysokie koszty dodatkowe, jeśli nie zapłacisz punktualnie.

Nasza rada brzmi zatem: Jeśli chcesz przejechać przez Szwajcarię, nie podejmuj ryzyka i zakup swoją winietę autostradową na czas.

0
Ihren Warenkorb
Razem: €0
Do kasy